Часто при будівництві дачних будиночків, власники ділянок стикаються з проблемою – розміри ділянки обмежені, а норми щодо розташування вигрібних, колодязів і свердловин не завжди дозволяють витримувати необхідні відстані. У цій статті ми постаралися дати рекомендації, з урахуванням вивчення і узагальнення законодавчих актів.
Основний документ, що визначає права та обов'язки власників землі, – Земельний кодекс України. Архітектурно-будівельні нормативи, що стосуються мінімально допустимих відстаней між будинками та іншими будівлями на ділянці, а також окремими об'єктами інфраструктури населеного пункту, встановлені в державних будівельних нормах ДБН 360-92
Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 березня 2011 року № 45 визначено, що вигрібна яма (вигріб) - це інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів.
Згідно п. 2.22. зазначених Державних санітарних норм вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м, але на власній земельній ділянці власник має право облаштувати вигрібну яму зазначеної конструкції де завгодно, на власний розсуд, але з дотриманням правил добросусідства, а також з урахуванням мінімальних відстаней до криниць, до індивідуальних — не менше 20 метрів.
Після того, як вами буде закінчено розгляд схематичного плану дачного будиночка, підберіть місце, оптимально підходить для облаштування вигрібної ями. Санітарні норми вимагають, щоб інші об'єкти знаходилися на деякій відстані від вигрібної ями: Сусідній будинок і його споруди – на відстані 10-12 метрів. Межі своєї ділянки – мінімум на півтора метра. Житловий будинок – на відстані 8-10 метрів. Водозабірні колодязі на відстані 20 метрів. Водопровідні труби видалені на 25 метрів. Підземні течії грунтових вод – мінімум на 25 метрів. Газові труби на відстані близько п'яти метрів.
Нижче ми пропонуємо орієнтовну схему основних відстаней, яких потрібно дотримуватися при будівництві дачного будиночка:
Глибина герметичній вигрібної ями не повинна перевищувати трьох метрів, тому що вона обслуговується асенізаційної машиною, яка обладнана шлангом, розрахованим на 3-х метрову глибину забору стоків. Якщо вигрібна яма буде більш глибокою, на її дні буде постійно залишатися осад – очищення вийде неефективна. В яму повинна входити каналізаційна труба, діаметр якої 10 див. Вона повинна закладатися у грунт на глибину 1,2 метрів – завдяки цьому труба зберігається в зимові морози. Необхідно, щоб труба мала ухил у бік зливної ями 3 %. Потрібно забезпечити м'який вхід стічної труби в стіну будь-якої конструкції, тому для цього краще всього користуватися бітумом і звичайної будівельної піною.
Необхідно облаштовувати вигрібну яму таким чином, щоб асенізаційна машина мала доступний під'їзд до неї.
На дачних ділянках, при будівництві дачного будиночка, зручніше зробити вигрібну яму, використовуючи блоки і кільця. Щоб облаштувати таку вигрібну яму, потрібно запастися такими складовими: Кришкою; Днищем; Кільцями, мінімальне число яких – 3 штуки. Спочатку проводяться необхідні земляні роботи, потім зачищається підставу дна ями, яке після зачистки бетонується. Після цього остаточно перевіряється відповідність всіх розмірів з проектом споруди, щоб монтаж кілець виконувати успішно і правильно. Встановивши кільця, зсередини необхідно покрити їх бітумом, попередньо закрити стики бетоном. Аналогічна робота проводиться на дні вигрібної ями. Більше уваги, облаштовуючи вигрібну яму з залізобетону або бетону, потрібно приділяти гідроізоляції. В іншому випадку при експлуатації яму будуть наповнювати талі і дощові води. Заключним етапом облаштування вигрібної ями для дачного будиночка є наступні роботи: Підключаються каналізаційні труби. Монтується люк. Готова конструкція засипається землею.